Żarówki - jak wybrać właściwe źródło światła, aby dobrze oświetlić pomieszczenie?

Kiedyś, aby wybrać odpowiednią żarówkę zastanawialiśmy się między mocniejszym a słabszym światłem. Dzisiaj wybór już nie jest taki oczywisty. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz żarówek: ledówki, świetlówki, halogeny. Ważna poza mocą żarówki jest również jej jakość i energooszczędność. Na co zatem zwrócić uwagę dokonując zakupu żarówki? Przedstawiamy kilka czynników, które należy uwzględnić przed zakupem.

Ciekawostki:

Od 2012 roku ze wszystkich sklepów zostały wycofane ze sprzedaży wszystkie tradycyjne żarówki wolframowe w całej Unii Europejskiej. 

Fakt: Tradycyjne żarówki świecą ok 1 000 godzin, świetlówki około 15 000 godzin natomiast żarówki LED nawet do 70 000 godzin! 

Mit: Za wynalazcę żarówki uznawany jest Thomas Edison, jednakże w rzeczywistości udoskonalił i opatentował ją jednak Joseph Wilson Swan.

 

Nasze propozycje:

JASNOŚĆ ŚWIATŁA - jak przeliczyć moc żarówki? 

 

Moc źródła światła to jeden z podstawowych parametrów, które powinniśmy uwzględnić przed zakupem żarówki. Parametrami źródeł światła, które określają jednostkę mocy i strumienia energii są waty i lumeny. Liczba watów pokazuje nam ilość zużywanej mocy do wytworzenia światła, natomiast lumen jest miarą używaną do określenia strumienia świetlnego. 

 

Teoretycznie nie istnieje przelicznik, który pozwala zamieniać waty na lumeny. Praktycznie jednak przyjęto pewne normy na podstawie, których możemy oszacować orientacyjnie spodziewanej jasności. Poniższy przelicznik lumenów na waty pokazuje, że świetlówki i żarówki led są dużo bardziej energooszczędne gdyż zużywają mniej energii do wyemitowania takiej samej ilości światła co tradycyjna żarówka. Nie oznacza to również, że będą świeciły one gorzej. Informacje na temat ile światła jest emitowane we wszystkich kierunkach znajduje się na opakowaniu. 

* symbol W - wat

* symbol  lm - lumen

 

Jak dobrać moc żarówki do różnych rodzajów oświetlenia?

Podejmując decyzję o zakupie oświetlenia do naszych przestrzeni powinniśmy kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem. Aby znaleźć odpowiednie źródło światła należy uwzględnić poniższe kryteria: 

 • oświetlenie główne - lampy wiszące, żyrandole, plafony. Sięgajmy po żarówki dające ponad 800 lm jeżeli zależy nam na mocnym źródle światła, które jest w stanie oświetlić całe pomieszczenie. 
 • oświetlenie dodatkowe - kinkiety i lampki nocne. Przy dodatkowym oświetleniu wystarczą żarówki o średniej mocy od 200 lm do 400 lm
 • oświetlenie stojące - lampy biurkowe, lampy podłogowe, lampy nad lustrem. Aby światło nie męczyło naszych oczu moc żarówki powinna wynosić minimalnie 450 lm 
 • oświetlenie dekoracyjne - oprawy stropowe. Wystarczą najsłabsze żarówki poniżej 200 lm. Przeważnie trzeba montować po kilka sztuk aby dostatecznie oświetlić całe pomieszczenie. 

 

Jakie są rodzaje gwintów i trzonków w żarówkach? 

 

Wybierając oświetlenie warto zwrócić uwagę na trzonek i gwint żarówki. Różnorodność wynika przede wszystkim z pójściem technologii oświetleniowej na przód i coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań. Gwinty różnią się od siebie średnicą, a trzonki odległością bolców. Najczęściej powszechne są gwinty: E27 (duży gwint) i E14 ( mały gwint). Wśród najbardziej popularnych rodzajów gwintów w żarówkach możemy wyróżnić: 

 • E10 - mały gwint o średnicy 10 mm. Przeważnie używany w kinkietach i latarkach.
 • E14 - mały, okrągły gwint o średnicy 14 mm. Spotykany najczęściej w lampkach biurkowych, lampkach nocnych, niewielkich żyrandolach.
 • E27 - to rodzaj gwintu, który ma najszersze zastosowanie i jest od lat. Znajduje swoje zastosowanie w niemalże każdej lampie. 
 • MR11 - wtyk reflektorowy, mocowany widełkami (wymaga zastosowania zasilacza). Zapewnia dużą moc światła  i wykorzystywany jako dodatkowe i ozdobne oświetlenie.
 • MR16 - trzonek reflektorowy, montowany na wcisk. Głównie stosowany w podwieszanych sufitach lub jako oświetlenie dekoracyjne do mebli. 
 • GU10 - trzonek reflektorowy z mocowaniem bagnetowym, stosowany głównie w żarówkach halogenowych i LED. Znajdziemy go w oświetleniu punktowym: natynkowym i podtynkowym. 
 • G4 - wybierane często do oświetlenia akwarium lub w lampkach ozdobnych. 
 • G5 - używane są w świetlówkach T5. Najczęściej jako oświetlenie techniczne na halach produkcyjnych, korytarzach.
 • G9 - trzonek sztyftowy, sprawdza się najczęściej w oświetleniach ściennych i sufitowych, które posiadają drobne klosze. 
 • G13 - stosowany w oświetleniu jarzeniowym, którego zaletą jest niewielkie zużycie prądu. 
 • G53 - stosowane w lampach AR111, które montowane jest np. w galeriach handlowych, muzeach, galeriach sztuki.

 

Jaka barwa światła jest najlepsza? 

 

Przy wyborze żarówki warto pochylić się nad tematem koloru żarówki i temperatury barwowej, która jest emitowana.  W sklepach z łatwością znajdziemy żarówki o ciepłej, zimnej i neutralnej barwie. Temperatura barwowa wyrażona w kelwinach (K) pokazuje nam jaki odcień ma nasze źródło światła. Wpływa również na wygląd naszych pomieszczeń i samopoczucie domowników. 

 * symbol K - kelwin

 

Często z barwą światła mylony jest współczynnik oddawania barwy światła, oznaczany jako Ra lub CRI. Mówi nam o tym jak dokładnie emitowane światło odzwierciedla prawdziwe kolory różnych przedmiotów w naszych pomieszczeniach. 

 

Nasze propozycje:

Już wiesz jaką żarówkę wybrać? Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył tematykę związaną z oświetleniem i z łatwością wybierzesz najlepsze źródło światła dla siebie. Niezależnie od tego czy będą to energooszczędne żarówki led czy modne świetlówki nie zapominaj o oszczędności i ekologii związanej z prawidłowym oświetleniem. Postawmy również na trwałość i i okres gwarancji. 

 

 

#żarówka #lampa #oświetlenie #lampa podłogowa #lampa wisząca #lampa biurkowa #plafon #kinkiet #oprawy oświetleniowe

 

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię