Jak zadbać o domowe rośliny podczas urlopu? Poznaj ciekawe triki, dzięki którym podczas nieobecności nie będziesz musiał się martwić o swoje kwiaty.

Nadszedł czas upragnionych wakacji podczas, których koniecznie musimy zadbać aby nasze rośliny i kwiaty nie uschły. Zazwyczaj w okresie jesienno- zimowym rośliny podczas naszej nieobecności potrafią praktycznie same o siebie zadbać, oczywiście jeśli przed wyjazdem odpowiednio je nawodnimy. Jednak inaczej dzieje się w okresie letnim, kiedy to trzeba pomyśleć aby nasze kwiaty miały odpowiednią ilość wody. Pech sprawił, że Twój sąsiad wybiera się na wypoczynek w tym samym czasie, a Ty zastanawiasz się jak sprawić aby nasze rośliny podczas urlopu były w dobrej kondycji? Mamy kilka praktycznych wskazówek. 

Uwaga!

Pamiętaj, żeby nie podlewać kwiatów na zapas gdyż może to przynieść odwrotny skutek. Przelanie roślin powoduje między innymi: gnicie, tworzenie się bakterii, pleśni i grzybów. Powinniśmy stworzyć kwiatom odpowiednie warunki i sprawić aby woda była dostarczana w umiarkowanych ilościach. 

 

Nawilżanie

Przed wyjazdem zaleca się wstawić rośliny do wanny pod letni prysznic. Zraszanie liści, łodyg i podłoża wystarczy na kilka dni. Woda pozostająca w doniczce z pewnością starczy na kolejne upalne dni. Jeśli w łazience mamy okno, możemy nalać wody na wysokość ok 3 cm. i zanurzyć w nich doniczki i pozostawić swoje rośliny w wannie aż do powrotu z urlopu.

 

Sprawdź:

Miejsce

Kwiatów nie ustawiamy w słonecznym pomieszczeniu, gdyż dochodzi wtedy do zbyt szybkiego wyparowania wody z gleby. Najlepszym sposobem będzie, jeśli rośliny pozostawimy w jednym, zaciemnionym miejscu z dala od okna - tworząc tak zwany mikroklimat. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie roślin na balkonie lub tarasie to warto dookoła roślin ustawić kilka płaskich pojemników z wodą i np. z keramzytem. Dzięki takim zabiegom unikniemy szybkiego uschnięcia naszych roślin. 

 

Domowy sposób nawadniania

Jednym ze sprawdzonych sposób nawadniania roślin doniczkowych jest hydrożel, który jest praktycznym dodatkiem do ziemi. Hydrożel zatrzymuje wilgoć w glebie co sprawia, że możemy podlewać rośliny rzadziej. 

Kolejnym sposobem jest wykonanie własnego systemu nawilżania. Do doniczki wkładamy odwróconą do góry dnem butelkę z letnią wodą, która będzie wsiąkała w ziemię wolniej i regularnie, tworząc podciśnienie. 

Możesz też stworzyć domową szklarnie owijając kwiaty delikatnie folią robiąc małe otwory, nie dotykając liści. Utrzyma to odpowiedni poziom wilgoci. 

Miłośnicy roślin zalecają również system przesiąkania. Polega on na umieszczeniu jednego końca sznurka w naczyniu z wodą a drugiego w glebę z rośliną. Należy pamiętać aby pojemnik z wodą stał wyżej co sprawi, że woda będzie stopniowo przenikać do ziemi. Można też posypać ziemię drobnym żwirkiem lub korą, dzięki czemu woda będzie odparuje znacznie wolniej. Warto zwrócić też uwagę na wielkość i rodzaj doniczki w stosunku do wielkości naszej rośliny. 

 

Sprawdź:

Jeśli planujesz swój urlop koniecznie nie zapomnij o swoich domowych roślinach i kwiatach. Te sprawdzone triki opisane w artykule sprawią, że po powrocie z wakacji mile się zaskoczysz i zastaniesz swoje rośliny w pełni zdrowe. Zapraszamy do przetestowania sprawdzonych trików na podlewanie roślin podczas nieobecności. 

 

#doniczki #kwietniki

 

 

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię