Jak dbać o porządek w pokoju dziecka? Trzy sprawdzone sposoby

 

Pokój dziecięcy powinien być miejscem pełnym przestrzeni do zabawy i nauki. Utrzymanie porządku przez dzieci w swoim pokoju to nie lada wyzwanie. Dzieci nie lubią segregować swoich zabawek, wycierać kurzy i uważają, że sprzątanie jest nudne. Proces nauki sprzątania jest długi i wymaga od rodziców sporo czasu i cierpliwości. Jak dobrze wiemy dzieciom sprzątanie przeważnie nie kojarzy się zbyt dobrze. Dlatego warto sprawić aby pokój dziecięcy był praktyczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Jak zatem sprawić aby w pokoju dziecięcym zapanował porządek? Z pewnością większośc rodziców zastanawia się nad tym. Gwarantujemy, iż dzięki naszym prostym radom sprzątanie pokoju dziecięcego stanie się znacznie prostsze. 

Ważne:

 

Pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko będzie utrzymywać porządek w swoim pokoju od małego to w przyszłości przełoży się to w dużym stopniu na dbanie o swój dom, czy mieszkanie. Zaszczepienie w dziecku nawyku sprzątania zaowocuje w przyszłości i sprawi, że Twoje dziecko będzie bardziej zorganizowane i odpowiedzialne. 

 

Stwórz przyjazne miejsce do utrzymania porządku 

 

W pokoju naszego dziecka znajduje się masa drobiazgów, zabawek, które trzeba w praktyczny sposób posegregować. Każda rzecz w pokoju naszego malucha powinna mieć swoje miejsce, aby uniknąć niechcianego bałaganu. Miejsca do trzymania zabawek powinny być łatwo dostępne dla dzieci., w taki sposób aby same mogły np. sięgnąć po książeczkę i odłożyć ją na swoje miejsce. Świetnie sprawdzą się:

 • kosze, pojemniki, skrzynie na zabawki,
 • szuflady i komody, 
 • regały, półki, biblioteczki,
 • wieszaki i haczyki.

 

Każdy pokój dziecięcy powinien być podzielony na strefy: 

 • strefa zabawy, 
 • strefa nauki, 
 • strefa odpoczynku.

 

Podział na strefy zapobiegnie tworzeniu się chaosu w pokoju. 

Dajmy swoim dzieciom troszkę swobody aby mogły rozwijać swoją kreatywność. Troszkę pustej przestrzeni nie zaszkodzi a poruszy wyobraźnię naszych pociech. Można również za pomocą ozdobnych kinkietów i lamp dla dzieci podkreślić charakter i przyjazną atmosferę w pokoju naszego małego domownika.

Spraw, aby dziecko traktowało sprzątanie jak zabawę

 

Warto zaaranżować różnego rodzaju zabawy, które zachęcą Twoje dziecko do sprzątania. Z pewnością będzie to dużo skuteczniejsze niż krzyk czy kary. Jedynym ograniczeniem będzie tutaj inwencja twórcza i fantazja. Świetnie sprawdzi się:

 • taniec, 
 • śpiew, 
 • naśladowanie, 
 • śmiech,
 • gry i zabawy sensoryczne.

 

Często rodzice wymyślają również nagrody, by zmotywować dzieci do różnego rodzaju aktywności. Pamiętajmy, że skala oczekiwań rodziców przy domowych obowiązkach musi być dopasowana do wieku naszego dziecka. 

Zadbaj o pustą przestrzeń bez zbędnych drobiazgów

 

Dzieci niesamowcie szybko się nudzą swoimi zabawkami. Starajmy się nie przyzwyczajać dzieci do nadmiaru rzeczy do zabawy. Dzięki minimalizmowi łatwiej będzie nam ogarnąć bałagan. Powinniśmy co jakiś czas zadbać o segregację rzeczy do wyrzucenia, do oddania, do schowania. Warto zatem co jakiś czas robić wspólnie z maluchem przegląd i odkrywać samochody czy lalki na nowo. Unikajmy zbędnych figurek i bibelotów, które mogłyby zagrać nasze wnętrze.

 

Istnieje wiele różnych sposób by wspólnie z dzieckiem zadbać o przestrzeń w pokoju dziecięcych. Wszystko zależy od naszego podejścia do tematu. Ważne jest to, aby wypracować z dzieckiem codzienne nawyki w regularnym sprzątaniu przestrzeni. Dzięki temu utrzymanie porządku w pokoju dziecka będzie dużo łatwiejsze. Sprawmy aby wszelkiego rodzaju rozwiązania  były dopasowane do do potrzeb naszych szkrabów. 

 

#regały #szafki #półki #wieszaki #oświetlenie dziecięce #kosze #kinkiety do pokoju dziecka

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię