Home Office - jak urządzić domowe biuro?

Domowe biuro to niezbędne miejsce dla wszystkich osób, które pracują zdalnie w swoich czterech kątach. Sytuacja w kraju spowodowana pandemią bardzo mocno wpłynęła na życie zawodowe wielu z nas. Bez wątpienia przejście na home office wiąże się przede wszystkim z samodyscypliną i organizacją własnej pracy oraz ze znalezieniem przestrzeni do pracy w domu. Jeśli stworzymy wygodny i funkcjonalny domowy gabinet, to z całą pewnością efektywniej będziemy wykonywać powierzone obowiązki i zadania.  Przedstawiamy kilka inspiracji wnętrzarskich, które pomogą stworzyć wymarzony home office.

Uwaga - zachowaj balans między pracą a życiem osobistym!

 

Work life balance, czyli zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Brak zachowania tego balansu prowadzi do złego samopoczucia, braku satysfakcji z pracy i życia, wypalenia zawodowego, a nawet do poważnych problemów zdrowotnych i rodzinnych.

 

Wybór miejsca na home office - salon, czy sypialnia?

 

Aranżując własne domowe biuro powinniśmy pamiętać, iż wybór miejsca do pracy zdalnej ma kluczowe znaczenie. Powinno to być miejsce, które wyeliminuje zbędne bodźce rozpraszające np. hałas z ulicy, czy pozostałych domowników. Z całą pewnością najlepszym rozwiązaniem jest osobne pomieszczenie. Jednakże nie zawsze jest to możliwe, dlatego najczęściej nasz domowy gabinet powstaje w salonie, czasami w kuchni lub w sypialni, która w ciągu dnia z reguły jest niemal niewykorzystywana. Aby uniknąć sytuacji, w której otoczenie rozprasza naszą uwagę warto postawić swój wybór na miejsce przy oknie, najlepiej bokiem tak słoneczne światło nam nie przeszkadzało. Jeśli zastanawiamy się nad organizacją biura w sypialni czy salonie to zdecydowanie lepszy okaże się pokój dzienny. Sypialnia raczej kojarzy się ze snem i wypoczynkiem. Jeśli jednak nasz wybór postawimy na sypialnię, to zaaranżujemy nasz kącik do pracy w taki sposób, aby nie patrzeć na łóżko, zwłaszcza te niezaścielone. 

Wszystkie style i kolory dozwolone w domowym biurze

 

Wybór stylu czy koloru ścian do idealnego home office nie ma określonych reguł. Najważniejsze abyśmy w naszym biurze domowym czuli się komfortowo! Wszystkie chwyty są tu jak najbardziej mile widziane. Istnieją oczywiście kolory, które ułatwią koncentrację, wprawią w dobre samopoczucie i zmobilizują do wykonywania powierzonych obowiązków. Są to przede wszystkim jasne, ciepłe i pastelowe kolory. Warto wybierać takie barwy do naszego kącika pracy, które ułatwią koncentrację i wyciszą wszelkie emocje. Sprawdzonym rozwiązaniem okazują się tu delikatne brązy, beże, brudnej bieli. Fajnie jest wprowadzić żywsze akcenty w postaci żółtych, pomarańczowych elementów. Odcienie koloru niebieskiego z pozoru chłodne wywołuje miłe skojarzenia z wodą czy niebem, natomiast barwy zieleni ożywią naszą aranżację domowego biura. Nie zapominajmy aby zawsze zoptymalizować miejsce do pracy według swoich własnych potrzeb i upodobań. Wszystkie te czynniki z pewnością pobudzą naszą kreatywność do myślenia i pomogą w codziennych zadaniach.

 

Czego nie może zabraknąć w Twoim domowym gabinecie?

 

Stworzenie idealnego domowego gabinetu nie jest aż tak oczywistą sprawą. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu jak urządzić domowe biuro, gdyż “idealne” oznacza dla każdego z nas coś innego. Z całą pewnością warto rozważyć, aby znalazło się kilka niezbędnych rzeczy, takich jak: 

  • biurko lub stolik - kluczowy element domowego biura. Ogromne znaczenie mają wymiary naszego mebla: długość, głębokość, wysokość oraz szerokość. Blat biurka lub stolika musi znajdować się na wysokości około 72-75 cm. Głębokość, czyli przestrzeń pod blatem powinna liczyć około 70 cm, by móc swobodnie rozprostować nogi. Najzdrowsza odległość oczu od monitora powinna mieścić się w przedziale 50-75 cm. Warto aby w pobliżu znalazły się półki lub regał, aby móc trzymać ważne dokumenty, segregatory lub książki.
  • fotel lub krzesło - najlepsze będzie ergonomiczne siedzisko z możliwością regulowania wysokości siedziska oraz stopnia odchylenia oparcia. Warto aby miał zagłówek i podpórki pod łokcie. Wyprofilowany kształt sprawi, że oparcie dopasuje się do naszych pleców, zapobiegając problemom zdrowotnym.
  • oświetlenie - najkorzystniejszym rozwiązaniem będą lampy ledowe, które są energooszczędne i nie nagrzewają się tak szybko. Do pracy i nauki wybierajmy światło zbliżone do światła dziennego w przedziale 3000-4000. Najlepiej też, aby lampa biurkowa miała regulowane położenie klosza i źródło światła przyjazne dla naszych oczu.
  • dekoracje - ciekawe akcesoria sprawią, że w Twoim domowy biurze będzie Ci się efektywnie pracować. Pomysłowe detale np. ramki, plakaty, kwiaty, organizery pozwolą wyrazić naszą osobowość i nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Nasze propozycje biurek:

Jeśli pracujesz zdalnie pamiętaj o tych 5 złotych zasadach:

 

  1. Trzymaj się harmonogramu dnia - w czasie godzin pracy zapomnij o domowych obowiązkach i skup się tylko i wyłącznie na pracy.
  2. Pracuj z jednego wyznaczonego miejsca w domu i w stroju dziennym.
  3. Rób sobie zaplanowane przerwy, które korzystnie wpłyną na samopoczucie i zdrowe.
  4. Zaczynaj każdy dzień w podobny sposób - rutyna pomaga.
  5. Nie zapomnij o tym, że istnieje życie po pracy.

 

Nasze propozycje oświetlenia biurkowego:

 

Wszystkie oferowane przez nas produkty do domowego biura znajdziesz pod linkiem >>>

 

 

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię